ARAMAK

Materyalizmde dünya ve insanın pratik bir gayesi ve zoolojik olsa da fonksiyonu vardır. İnsanın beyhude bir ihtiras olduğu iddiası, insan ile dünyanın tetabuk içinde olmadıkları şuurunu tazammun eder. Her din de dünyaya karşı aynı tarzda radikal bir tutumla başlamıştır. Sartre’ın “beyhudeliği” ya da Camus’un “absürt”ü için maksat ve mana aramak şarttır; bu arayış ise -dininkinden farklı olarak- başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu arayış esas itibarıyla dinîdir, çünkü insan hayatının dünyevî gayesinin, fonksiyonunun reddi manasındadır. Allah’ı aramak, her ne olursa olsun, din demektir. Fakat her arayış mutlaka bulmak demek değildir. Nihilizm de sûkutu hayaldir, fakat dünya ve düzen yüzünden değil, kâinatta Allah yoktur diyen anlayışı yüzünden. Eğer insan bir daha yaşamamak üzere ölüyorsa, o zaman her şey beyhude ve manasızdır (Mü’minûn, 23/115).

*Bu metin Aliya İzzetbegoviç merhumun Doğu Batı Arasında İslam kitabından alıntılanmıştır.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

2 thoughts on “ARAMAK

 • 31 Mayıs 2020 tarihinde, saat 09:52
  Permalink

  Kısa lakin derin manalar içeren düşündürücü ve eğer düşündüklerini yazacak olsan sayfalar tutacak bir bölüm paylaşmışsınız çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • 31 Mayıs 2020 tarihinde, saat 17:12
   Permalink

   Rica ederiz, Aliya İzzetbegoviç dergimiz için eylemleri ve fikirleri ile öncü bir şahsiyettir. Allah’tan rahmet diliyoruz Başkan Aliya’ya…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir