AYIN TÜRKÜSÜ

BELKİ DERDİMİZE ÇARE BİR ÇİÇEK

Nisan ayı için sizlere Aşık Reyhani’den bir koşma seçtik. “Bahar Gelsin” adıyla bilinen bu güzel türküyü, Erzurumlu kardeşimiz Metehan Polat’tan dinlemenin yerinde olduğunu düşündük.

Asıl adı Yaşar Yılmaz olan Aşık Reyhani, 1932 yılında Erzurum’un Hasankale ilçesine bağlı Alvar köyünde dünyaya gelmiş, okula gitmeden okuma yazma öğrenmiş büyük ozanlarımızdan birisidir. Aşık Reyhani; Huzuri Baba, Nihani, Cevlani, Efkari, Murat Çobanoğlu’nun babası Gülistan Çobanoğlu gibi âşıklardan gelenek ve usul öğrenmiş, yurt içinde ve dışında pek çok yarışmaya katılıp dereceler almıştır. Aşık’ın şiirlerinin bir bölümünü topladığı “Alvarlı Reyhani” (1962), “Böyle Bağlar” (1966), “Kervan” (1988) ve bazı düşünce ve şiirlerinden oluşan “Şu Tepenin Arkasında” adlı kitapları bulunmaktadır.

Aşık Yaşar Reyhani, 10 Aralık 2006 yılında Bursa’da hayata gözlerini yummuştur.

Bahar gelse de dağlara çıksak dediğimiz günler yaşıyoruz. O dağlar bizi bekliyor, bizler koronavirüsün geçmesini. Çok düşünmesek, gitsek dağlara. Bıraksak kendimizi kır çiçeklerinin arasına. Belki derdimize çaredir bir çiçek…

Türküyü dinlemek için:

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

One thought on “AYIN TÜRKÜSÜ

  • 8 Nisan 2021 tarihinde, saat 20:26
    Permalink

    Çok kıymetli bilgiler. Ozanlarımızı tanımaya tanıtmaya ihtiyacımız var çokça. Medeniyetimiz ile günümüz arasında köprü kurmak namına. Emekleriniz çok kıymetli sağ olun var olun Deruhte Ekibi.
    Selametle

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir