BABA

Orijinal İsmi: Baba: Müslüm Gürses

Tür: Biyografi, Dram

Vizyon Tarihi: 26 Ekim 2018

Yapımı: 2018 – Türkiye

Süre: 130dk

Yönetmen: Ketche

Senaryo: Hakan Günday, Gürhan Özçiftçi

Yapımcı: Mustafa Uslu

“Hayat bana zordu ama güzeldi. Hakkınızı helal edin!”

-Müslüm Gürses-

Filmi çıkmadan önce toplumun belirli bir tabakası tarafından hor görülen hatta kendisini sevenlerin de hor görüldüğü bir isimdir Müslüm. Filmin türü gereği babanın hayatını anlatıyor oluşu izleyicide bunca yakarış boşuna değilmiş düşüncesinin oluşmasında etkili olmaktadır. Müslüm filmi bir filmden ötede ağır travmalar yaşamış iki insanın hayatlarının birleşmesi noktasında da önemli bir konuma sahiptir. Şöyle ki; annesi babası tarafından öldürülen bir çocuk ile annesi kendisinin doğumu esnasında ölen bir çocuğun hayatlarının beyaz perdeye yansımasıdır Müslüm.

Müslüm filmini iki defa izledim. Filmde anne kaybından sonra belirli psikolojik destek almamış bir çocuğun oluşan sorunlarını alkol ile bastırılmaya çalıştığını görmekteyiz. Erkek çocuklar annelerine düşkün olurlar lakin Müslüm annesini kaybettiği için belki de anne sevgisini kendisinden 20 yaş büyük bir kadında aramış olabilir. Filmin içeriği bakımından Müslüm’ün destekçisi niteliğinde ders aldığı hocası ve kardeşi Ahmet’in sorumluluğunu görebilmekteyiz. Müslüm filminde yunus emre detayını da görmezden gelmek mümkün değildir.

Müslüm filminde görüldüğü üzere her temas iz bırakıyor insanda ya olumlu ya da olumsuz olmak üzere. Benzer acılar yaşamış ya da toplumun genel sorunlarından birkaçı niteliğinde sevgisizlik, yoksulluk, mutsuzluk gibi kavramların ortak paydasında buluşturduğu milyonların kendilerini kendi şarkılarında gördüğü halkın feryadı niteliğinde bir ismin filminde de görüldüğü üzere hayran kitlesi kendilerine zarar verme potansiyelleri olan kişileri de içermektedir. Dönemin TRT yöneticileri tarafından yasaklı adam olarak nitelendirilse de gönüllerimizin babasıdır o.

Müslüm, babası gibi bir baba olmaktan her zaman korkmuştur fakat kendisi artık milyonların babasıdır. Müslüm kişiliği bakımından güçlü ve olumlu yönde direnci olan bir bireydir. Filmden sonra eskiden hor gören çoğu kimse baba söylemleri ile paylaşımlarda bulundu. Müslüm toplumumuzun açık yaralarını gözler önüne sermektedir. Eğer vizeler finaller terk eden sevgililer hayatınızı yaşanmaz kılıyorsa Müslüm filmini sonuna kadar izleyip çıkmadık candan umut kesilmez deyip düştüğünüz yerden ayağa kalkın.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

One thought on “BABA

 • 12 Ocak 2019 tarihinde, saat 20:05
  Permalink

  Müslüm Gürses’in,Nietzche’nin “Beni Öldürmeyen Her Şey Güçlendirir” sözleri gibi öz yaşam öyküsünü anlatan film gerçekten etkileyiciydi.Özellikle Arabesk ve Arabeskçi’ye olan bakış açısının yeniden değerlendirilmesine neden olmuştur.Beni en çok etkileyen ve şaşırtan kısım ise Müslüm babanın,hayatının sonuna kadar elinden bırakmadığı Yunus Emre’nin “Divan Şiirleri” kitabıydı.Kaza yaptığında bile o kitap yanında…
  “Cümleler doğrudur sen doğru isen/Doğruluk bulunmaz sen eğri isen”
  “Biz gelmedik dava için/Bizim İşimiz sevda için/Dostun evi gönüllerdir/Gönüller yapmaya geldik”…adabıyla yüreklerimize dokundu,sardı,umut verdi.Ona sorulan baba olacak mısın sorusuna ise ben zaten babayım diyerek belki de öz babasının yapamadıklarını çevresindeki gönül dostlarına yaparak bi nebze bu yarayı kapatmaya çalışıyordu.Müslüm baba hemen herkesin kalbinde güzel bir yere gelmişti fakat, filmde cevabını bulmadığım bir soru vardı:baba kaçtığı için mi gelmişti,yoksa kovaladığı için mi..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir