BAŞIMIZ SAĞ OLSUN… ÜSTAD NURİ PAKDİL VEFAT ETTİ!

Masamızda Nuri Pakdil’e ait kitaplar… Üst üste dizilmişler: Bir Yazarın Notları I, Klas Duruş, Anneler ve Kudüsler, Batı Notları, Edebiyat Kulesi, Umut ve Kalem Kalesi. Diğer kitaplarıyla birlikte üstat sanki hala aramızda yürüyor. İşte, kendine has üslubuyla üstat. Bugün Kudüs Şairimizi kaybetmenin derin hüznünü taşıyoruz. Bir yanımız eksildi bugün.

Üstadın ölüm haberini pek çoğumuz onu geçtiği yollarda aldık belki de. Son zamanlarda yaşadığı düşme vakası nedeniyle hastanede bir süre yatan Pakdil iki aydan fazla bir süredir evinde istirahat etmekteydi. Birkaç gün evvel Necip Evlice Bey’in sosyal medyadan Nuri Pakdil sevenlerine duyurduğu haberde aşırı öksürüğe bağlı solunum ve kalp durmasına sebep olmuş ve yaşadığı rahatsızlık sebebiyle 18 Ekim Cuma saat 14:00 civarı Rahmeti Rahmana kavuşmuştur. Cenaze namazı 19 Ekim Cumartesi günü ikindi vakti Hacı Bayram-ı Velî Camii’nde kılındıktan sonra Taceddin Dergâhında defnedilecektir. Üstada Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

18 Ekim 2019/Yarın 19 Ekim/Edebiyat olmayacak.

Kudüs Şairimiz Nuri Pakdil’e onun sözleriyle veda edelim.

Hayaline başkonulan büyük bir sevdadır hayatı yaşanır kılan: fetih olmadan, çok önce de, kutlanabilmelidir bence; böylece, daha çabuk varılır, sanıyorum: varsayımlarında daima ileri gideceksin, geçmişe yürümez ki zaten! (Klas Duruş, s. 75)

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir