BEYAZ GİYME

Deruhte Dergi’de bu ay Bolu yöresine ait “Beyaz Giyme” türküsü ile evlerinize konuk oluyoruz. Kaynak kişisinin Ahmet Sevinç olduğu türküyü Emin Aldemir derlemiş. Hüseyin Turan’ın sesinden dinleyeceğiz. Bu güzelim türkünün bir de çokça anlatıla gelen bir hikâyesi vardır. Bu hikâye de Ahmet Sevinç’ten aktarılmaktadır. Ayrıca Bolu Belediyesi Kültür Yayınları tarafından basılan “Bolu Türküleri” adlı kitapta da bu hikâyeye yer verilmiş. Burada ayrıntılı yer alan hikâyeyi şöyle kısaca anlatalım. Buyurun.

Bir vakitler Ege sahil kasabalarından Bolu’ya yerleşen üç kız kardeş varmış. Bu kardeşler Bolu halkının pek alışkın olmadığı şekilde yaşarlar, akşamları içkili eğlenceler düzenlerlermiş. Bolu halkından da evli barklı üç delikanlı da kızların meşklerine gizliden katılmaya başlamışlar. Bir gün, yine böyle bir akşam mahalle bekçisi bu gençleri kızların evine girerken görür. Gençlerin kim olduğunu bilmez ama zaptiyeye haber salar. Zabitler kapıya dayanır. Delikanlılardan biri un kilerine saklanır. Diğerleri kapı altına giderler[1]. Un kilerine saklanan delikanlı herkes gittikten sonra meydana çıkar lakin siyah elbiseleri bembeyaz olmuştur. Temizlemeye çalışır fakat olmaz. Evine gitmeye utanır. Bir süre temizlenmeye çalışsa da sabaha karşı usulca evine girer. Karısına ve çocuklarına hasretle bakar. Pişmanlık duyar yaptıkları için.

Aradan bir zaman geçtikten sonra üçüncü delikanlının o olduğu meydana çıkar.

Hasılı adı bilinmeyen bir ozan tarafından bu olay türküleştirilir. Rivayet olunur ki; bu delikanlı ve karısı bu türküyü birbirlerine sevgilerini anlatabilmek için söylemiş durmuşlardır.

Eve döndüğümüz şu vakitlerde sevdiklerimizin kıymetini bilmek; evi yuva yapan kıymetlerin farkına varabilmek dileğiyle.

Türküyle, şiirle, Deruhte Dergi ile ve selametle kalınız.

Dinlemek İçin:


[1] Göz altına alınmak. Rivayetlerde bu şekilde anlatıldığı için bozulmadı…

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir