BİR DİZEYLE BİR DÖNEMİ ANLATMAK

İsmet Özel’i tanımayan ya da adını bir kere bile duymayan var mı? Şiir okumayı ve dinlemeyi seviyorsanız muhakkak bir yerlerde karşınıza çıkmış, ilginizi çekmiştir. Bazı şiirlerinde ağır tasvirler kullanırken, bazı şiirlerinde size o şiiri yaşatacak kadar yalın ve duru bir dil kullanır.

 

Bunca şiirinin arasında benim dikkatimi çeken öyle bir şiiri, o şiirin içinde de öyle bir dizesi var ki, İsmet Özel’in bilgisi karşısında hayran olmaktan kendimi alamıyorum.

 

Şiirin ismi “Amentü”. 1974 yılında yazdığı, o zamanın durumunu bütün çıplaklığıyla anlattığı bir şiir.  Arada bir yerlerde bir marş okuyor. Yine kendi yazdığı, kendi yaşadığı bir marş ve hemen ardından beni hayran bırakan dizeleri geliyor.

 

“Ezan sesi duyulmuyor

Haç dikilmiş minbere

Kafir Yunan bayrak asmış

Camilere, her yere

 

Öyle ise gel kardeşim

Hep verelim el ele

Patlatalım bombaları

Çanlar sussun her yerde

 

Çanlar sustu ve fakat

Binlerce yılın yabancısı bir ses

Değdi minarelere

Tanrı Uludur! Tanrı Uludur!

Polistir babam,

Cumhuriyet’in bir kuludur

Bense anlamış değilim böyle maceralardan

Ne Godiva geçer yoldan

Ne bir kimse kör olur…”

 

Özel bu dizeleriyle hem tek parti iktidarının hem de babasının sürdürmüş olduğu faaliyetlerin nedenini anlamıyor, anlamak istemediğini belirtiyor. Vel Asr Kitabında, anlamanın aynı safta olmak olduğunu söylüyor. (…Anlamak, aynı safta olmak ve gereğini yapmak.)

 

Lady Godiva 11 yy. da yaşamış olup İngiltere “Mercie” dükünün karısıdır. Kocası ağır vergiler koymak suretiyle halkına şiddetli bir şekilde zulüm yapar. Bu zulüm yüzünden Godiva ile eşinin araları açılır. Lady Godiva eşine bu zulümden vazgeçmesini söyler. O da Godiva’nın bir atın üzerinde çırılçıplak bir şekilde bütün şehri dolaşması şartıyla yaptığı zulümden vazgeçebileceğini söyler. Godiva bu şartı kabul ederek bir atın sırtında şehri çırılçıplak dolaşmaya başlar. Yalnız bundan önce halka haber salıp evlerinden dışarı çıkmamalarını ister. Halk da Godiva’ya olan sevgisi ve bağlılığı yüzünden onun bu isteğini yerine getirir ve Godiva şehri dolaştığı esnada perdelerini sımsıkı kapatırlar ve evlerinden çıkmazlar. Ama buna rağmen Tom adında biri, perdenin aralığından Godiva’yı izlemek ister. Perdeyi araladığında gözleri kör olur. Bu durum o kişiye verilen ilahi bir cezadır. “Ne Godiva geçer ne bir kimse kör olur” dizelerinde Özel bu olaya gönderme yapmaktadır. Şairin yaşadığı toplumda, ne Godiva gibi kendisini halkın huzuru ve selameti için feda edecek biri, ne de kendisine bir kötülük dokunacağını bilse dahi sokakta vuku bulan olayları görmeye cesaret edebilecek, eylemsel tepki gösterebilecek biri bulunmamaktadır. İsmet Özel bu duruma eleştirel bir tavır almakta ama elinden de hiçbir şey gelmemektedir.

 

İşte budur beni kendisine hayran bırakan dizelerin anlamı. Diğer şiirlerini okudukça, kendi sesinden dinledikçe daha bir mest oluyor, daha çok güzellikler buluyorum. Sizin de var mıdır böyle dizeleriniz? İçinde kaybolduğunuz, gönlünüzde yaşadığınız şair cümleleri?

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir