BİZE ULAŞIN

Deruhte Dergi, edebiyatı merkeze alan bir kültür – sanat dergisidir. Kültür-sanat ifadesini alelade şekilde bir boşluğu doldurması amacıyla kullanmıyoruz. “Kültür” kelimesinin değer yüklü anlamının bilincinde ve ‘güzelin peşinde koşmak’ olarak tanımlayabileceğimiz “sanat” kelimesinin gereğini gözeterek yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Parçalanmışlığın, tanımsızlığın revaçta olduğu bir dönemde en azından asgari müştereklerimizi öne sürebilmenin rahatlığı içerisindeyiz. Sanat eseri; yaşadıklarımızdan ayrı, soyut bir uzayda, kendiliğinden var olmuyor. Her şeyin ‘meta’ olarak sunulduğu günümüz tüketim ortamına ‘tüketilemeyenin’, ‘güzel olanın’ varlığına dair bir şeyler söylemek istiyoruz.

E-dergimizde başta edebiyat olmak üzere, teknoloji, hukuk, haber kategorilerinde de yazılar yayımlanıyor. Yayımlayacağımız eserlerde dikkat ettiğimiz başlıca noktalar ise,

•Bize gönderilen eserlerin daha evvel online veya matbu herhangi bir yerde yayımlanmamış olmasına dikkat ediyoruz. 
• Eserlerde elbette konu sınırlaması koymuyoruz. Dilediğiniz konuda yazabilirsiniz. Fakat bu içeriğiyle ilgilenmediğimiz anlamına gelmiyor. İçeriğin dil, anlam ve biçim olarak belirli bir seviyenin olması gerekiyor.
• Bunların dışında teknik anlamda bize gönderilen eserlerde gördüğümüz yazım/noktalama hatalarını elimizden geldiğince eser sahibine bildirmeye ve kendi imkânlarımızla son okumadan sorumlu arkadaşlarımız marifetiyle düzeltmeye çalışıyoruz.
• Yayın kurulumuz tarafından olumsuz görüş bildirilen eserlere mutlaka geri dönüş sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü bu dergiyi kurma amaçlarımızdan birisi de kendimizi geliştirirken bizimle beraber kağıt gemimizde yol almak isteyenlerin gelişimine katkı sağlamaktır.

• Son olarak eserinizi bize gönderirken Word (.doc veya .docx uzantılı) formatında göndermenizi ve eserle birlikte kısaca kendinizi tanıtmanızı istiyoruz.

Eserlerinizi beklediğimizi bilmenizi isteriz…

Selametle.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

2 thoughts on “BİZE ULAŞIN

  • 28 Eylül 2019 tarihinde, saat 10:19
    Permalink

    Bence kelimeler yetersiz kalır yorum için… O derece yaniii::))

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir