BU MUYDU HAYAT

حسين پناهی

Hüseyin Penâhi ( Hossein Panahi)

Doğum:  27 Eylül 1935 Dejkooh- İran

Ölüm:    5 Ağustos 2004 Tahran- İran

Hüseyin Penâhi, Nima Yusiç tarafından geliştirilen çağdaş İran şiir akımının önemli temsilcilerindendir. Kaleme aldığı eserlerinde biçimsel formdan ziyade temaya önem vermiş ve şiir içeriklerini genel olarak; çaresizlik, ölüm düşüncesi, köye dönme arzusu ve çocukluk üzerine inşa etmiştir.

Penâhi, daha sonraları oyunculuk ile sinema hayatına yönelmiş ve buradaki katkılarını ilerleyen dönemlerde İran halkı tarafından çok sevilecek film yönetmenlikleri takip etmiştir. Öyle ki o, döneminde adından çokça söz ettirmiş, 1960 ve 70’lerin önde gelen televizyon yazar ve yönetmenleri arasında yer almıştır.

Çocuksu, kırılgan yapısı ve kendine has konuşması ile bilinen şair Hüseyin Penâhi, 48 yaşında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde İran’ın başkenti Tahran’da vefat etmiştir.  

اين بود زندگی؟

(Bu muydu Hayat?)

ميزی برای کار

İş için bir masa

کاری برای تخت

Yatak için bir iş

تختی برای خواب

Uyku için bir yatak

خوابی برای جان

Can için bir uyku

جانی برای مرگ

Ölüm için bir can

مرگی برای ياد

Hatıra için bir ölüm

يادی برای سنگ

Taş için bir hatıra

اين بود زندگی؟

Bu muydu hayat?

Şiiri şairin sesinden dinlemek için:

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir