BÜLBÜLÜM ALTIN KAFESTE TÜRKÜSÜNÜN HİKÂYESİ

İçimizi yakan bir Rumeli türküsüdür; Bülbülüm Altın Kafeste…

Evet nedir bu türkünün derdi; gurbet mi? Hasret mi? Sitem mi?

Hepsini de barındırırmış işte içinde. Ama en çok da Erkan OĞUR’un sesinden dinlemek güzeldir onu. Bu ayki türkümüz Rumeli’den. Hikâyesini birçok kaynakta yer aldığı gibi aktarmak istedik…

“Melike, teyzesi ile köy çeşmesinin yanından geçerken su içmek ister. Su içmeye indiğinde çiçeklerden yapılmış olan tacı görür. Tacı başına taktığı anda Yusuf’la karşı karşıya kalır ve çok utanır. O, Yusuf’un tacı sevdiği kıza yaptığını düşünür ama gerçekte Yusuf da ondan etkilenmiştir ve tacı Melike’ye vermek ister. Bu bakışmalar sırasında Melike’nin babasının isteğiyle sözlü olduğu Hüseyin oradan geçmektedir ve bu yakınlaşmayı görür. Tepkisini Yusuf’a yumruk atarak verir ve kavga etmeye başlarlar. Teyzesi Melike’yi alıp oradan uzaklaştırır. Hüseyin bu olaydan sonra vakit kaybetmeden evlenmek ister ve babası Rıza Ağa’yı alıp Şevket Bey’lerin yani Melike’lerin evine ziyarete gider. Melike’ye hediye olarak altından ayna götürürler ama Melike’nin gözü çiçekten yapılmış tacından başka bir şey görmemektedir. Melike bir gün Yusuf’la dere kenarında konuşurken Hüseyin’in arkadaşlarından biri onları görür ve Hüseyin’e söyler. Hüseyin çılgına dönmüştür ve bu olanların hesabını Şevket Bey’den sorar. Melike yıllardır gördüğü rüyadaki delikanlının Hüseyin değil Yusuf olduğunu anlamıştır. Hüseyin ise Melike’nin kalbini kazanmak için onu hediyelere boğar. Melike’ye en son altın kafeste bir bülbül getirir ama Melike’nin yine de umurunda olmaz. Kendini de o bülbül gibi kafese kapatacaklarını bilir. Nitekim Hüseyin, Melike’yi kendi evlerine götürme zamanının geldiğini düşünerek genç kızı alır ve kendi evlerine götürür. Melike burada hastalanır. Günden güne eriyen genç kızın haline Hüseyin’in babası da artık dur demek ister ama oğluyla başa çıkamaz.”

Türküyü dinlemek için:
https://www.youtube.com/watch?v=pCH3Le-wY0A

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

6 thoughts on “BÜLBÜLÜM ALTIN KAFESTE TÜRKÜSÜNÜN HİKÂYESİ

 • 13 Aralık 2020 tarihinde, saat 12:14
  Permalink

  hepsi mi bunlar?

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2020 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  bu gerçek hikayesi mi

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2020 tarihinde, saat 13:24
  Permalink

  teşekkür ederim , çooook güzel olmuş :))))

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2020 tarihinde, saat 13:25
  Permalink

  emeğinize sağlık dinledimde şarkıyı mükemmel 10 numara 5 yıldız

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir