BÜYÜKLERE VE KÜÇÜKLERE SESSİZ BİR MASAL

Minuscule – La vallée des fourmis perdues/Kayıp Karıncalar Vadisi
2013
Yönetmen:Hélène Giraud-Thomas Szabo
Senaryo: Hélène Giraud- Thomas Szabo
89 dk/ Fransa-Belçika

Sesli filme gösterilen rağbet muvakkattır, gene sessiz filme dönülecek.
Charlie Chaplin

İlk sinema tecrübesi olarak sadece müziğin eşlik ettiği sessiz bir animasyon filmi çekmek kendi içerisinde bazı riskleri barındırır. Gişe kaygısı olmadığı sürece maddi şartlar birinci planda ele alınmayabilir belki. Asıl olarak senaryonun beyazperdeye yansıtılması, sözün büyülü dünyasına başvurmadan duyguyu verebilmek gibi sorunların yönetmeni(bu film için yönetmenlerimizi) zorlayacaktır haliyle. Animasyon filmlerin bol efektlerle ve genelde belirli bir yaş kitlesine hitap ettiği bilinen bir gerçek. Özellikle son yıllarda gişeden gelen veriler eşliğinde Hollywood’daki belli başlı stüdyoların bu sektöre devasa bütçeler ayırdığını görüyoruz. İşe yarıyor da! Sonuçta çocuklar için o üç boyutlu karakterleri sinemada izlemek herşeyden önce oldukça heyecan verici olsa gerek.
Peki ya animasyonun nimetlerinden yararlanarak hem çocuklar hem de büyükler için sessiz bir masal anlatısı olsaydı beyazperdede? İşte yıllardır televizyon serisi olarak yayınlanan Minuscule ilk sinema filmiyle tam olarak bunu başarıyor. Düzenli çalışmanın piri olan karıncaların bütün sistemi, bir piknik de gördükleri bir kutu şekerle alt üst oluyor. Daha önce hiç şeker tatmamış karıncalarımız hemen yuvalarına götürmek istiyorlar bir kutu şekeri. Öte yandan bir uğurböceği de bu serüvende onlara ortak oluyor. Karşılarına çıkan ateş karıncalarından zorlu doğa koşullarına, sınanan arkadaşlıklardan büyük insanın dünyasıyla karşılaşmalara binbir türlü zahmet arka fonda çalan müzikler eşliğinde bize görsel bir ziyafet sunuyor. Bu film, anlatılan hikayeden daha çok tercih edilen anlatım yöntemiyle öne çıkıyor desek abartmış olmayız sanırım. Gürültülü dünyamıza, küçük yaratıkların gözünden sessiz bir bakış…
Sinema yolculuğuna sessiz olarak başlamıştı. Bir yüzyıl sonraki bu sessiz filmde diyalogun avantajlarından faydalanmadan bir masal anlatmayı deniyor. Hem de pekçoğumuzun hayran olduğu karıncaların diliyle. Son olarak beş yılın ardından geçtiğimiz ay ikinci filmin sinemalarda gösterime girdiğini söyleyelim.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir