CAHİT ZARİFOĞLU-BİR DEĞİRMENDİR BU DÜNYA

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu’nu ülkemizde pek çok edebiyatsever pek tabii Yedi Güzel Adam dizisi ile tanıdı. Bu tanıma işlevi Yedi Güzel Adam’ın şairi, Zarif Şair ve ACZ şairi olarak her daim anılmasına vesile oldu diyebiliriz. Fakat onu bu şekilde tanıyarak hakkıyla tanımış oluyor muyuz?

Sezai Karakoç’u pek çok edebiyatsever Monna Rosa şiiri ile tanır değil mi? Peki ya onun İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü, İslamın Dirilişi veya Diriliş Neslinin Amentüsü kitaplarını biliyor muyuz? Başka bir örnek Mustafa Kutlu… Onu Uzun Hikâye kitabı ile bilenler Ya Tahammül Ya Sefer veya Huzursuz Bacak kitaplarıyla bilmez! Sonra bir de bakmışsınız ki, hayatını bir davaya adamış bu mütefekkirler hak etmedikleri ithamlara maruz kalmışlardır. Cahit Zarifoğlu’da bundan nasibini almıştır.

Bir Değirmendir Bu Dünya Cahit Zarifoğlu’nun hayatının son on yılında yaşanan Afganistan’ın İşgali, İran İslâm Cumhuriyeti’nin Kurulması, Hama’da bir gecede binlerce Müslüman’ın yok edilmesi, Sabra ve Şatilla şehirlerinde Lübnanlı Hristiyanlar ile İsrailliler tarafından binlerce Müslümanın yok edilmesi, 12 Eylül sonrası Müslümanların içinde bulundukları durum, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların işler acısı hali onun gibi bir mütefekkirin kayıtsız kalamayacağı kadar şiddetliydi. Aynı şekilde O, Doğu Türkistan’daki Çin ve Rusya zulmünü de yazmıştır.

Zarifoğlu Yaşamak kitabındaki ilk cümlesi olan “Ne çok acı var” cümlesiyle dertlenmiş ve bu dertleri kalemiyle anlatmış fakat bu dertleriyle ümitsizliğe boğulmamış, her daim ümitvar olmamız gerektiğini ve çabalamadan hiçbir şey olmayacağını vurgulamıştır. Onun hayallere dair yazmış olduğu “Geniş Hayal Gücü” başlıklı yazısı da Müslüman gençlere önemli tavsiyelerde bulunmaktadır. Cahit Abi her zaman zengin hayaller peşinde koşmuştur. Ve bu hayallerin nasıl olması gerektiğini geniş hayal gücüyle göstermiştir.

Kitabın özellikle bahsettiği Ümmet Coğrafyaları’nı okuyunca kanım dondu. Yazar 1977’den başlayarak 1984 yılına kadar yazmış olduğu yazılarda ümmetin dertlerine, yaşadıkları zorluklara, çilelere yer vermiştir. Özellikle Filistin, Türkistan, Afganistan, Hama, Moro Müslümanları ve Ülkemizdeki Müslümanların yaşadıkları sorunlar, bazı yerlerde yaşanan katliamlar ve dışarıdan gelen, içeriyi yakıp yıkan “tahrip ustaları”na pek çok yazısında değinmektedir.

Bir Değirmendir Bu Dünya kitabı adını Cahidî Ahmed Efendi’nin şu beytinden almaktadır:

Akil isen can gözün aç, tut kulak bu sözüme

Bir değirmendir bu dünya öğütür bir gün bizi

Öğütüldüğümüz ve ömrün hanesinden birer birer azaldığını gözünü açanların gördüğü bu dünyada tutalım kulaklarımızı ve dinleyelim bu sözleri… Özellikle okumanın önemi, ekonominin israf ve lüks üzerine düzenlenişinin nelere mal olduğunu, ailelerin yaşantılarını düzen ve güzellikle nasıl sürdürüleceğini Bir Değirmendir Bu Dünya’da yazarımızı açıklamaktadır. Onun özellikle aile için söylediklerini kıymete bindirmeli ve öğüt almalıyız.

Siyaset ve Aksiyon Yazıları, anılarından ve hikâyelerinden tanıdığımız Zarifoğlu’nu başka bir açıdan tamamlamaktadır.  Kitabın sunuş kısmında Hüseyin Durukan: “O herkesin entel takıldığı bir zamanda çevresindeki meraklı insanlara, dostlarına, okuyucularına ilmihal okumayı tavsiye ediyordu. Namazların tadili erkân üzere kılınmasını, gece namazlarına kalkılmasını, hanımlara iyi davranılmasını, çocukları adam yerine koyarak karşımıza almamızı, yollarda zikirle yürümemizi telkin ediyordu. Daha doğrusu Müslüman olarak iç dünyamızı zenginleştirmek, çağa donanımlı bir Müslüman olarak yetişmemiz için elinden geleni yapıyordu. Hem çocuklar için yapıyordu, hem de büyükler için.”

Cahit Zarifoğlu’nu daha yakından tanımak istiyorsanız şiirlerinden önce Yaşamak ve Bir Değirmendir kitabını okumalısınız. Unutmayın burası bir değirmen, neyi öğütürsen o çıkar karşına. Okuyana şifa olur duasıyla.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir