ÇIRPINIRDI KARADENİZ

“Türkiye ağır yüktür kemiği çatırdatır”

Amasyalı Uzman Çavuşun Semiz Eşkiyaya Şöyle Bir Baktığıdır | Süleyman ÇOBANOĞLU

Deruhte Dergi’de bu ayın türküsü; Çırpınırdı Karadeniz. Sözleri Azerbaycan’ın milli şairi Ahmed Cevad’a ait olan bu güzelim türküyü, Azerbaycanlı besteci Üzeyir Hacıbeyli notaya dökmüş. Şair, 15 Kasım 1914’de Gence’de Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na girdiği haberini alınca bu şiiri yazmış. Üzeyir Bey şiiri, Bakü’nün Rus ve Ermeniler tarafından işgal edildiği, birçok Azerbaycan Türk’ünün katledildiği 1918 senesinde Nuri (Killigil) Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun şehre girmesi üzerine bestelemiş.

Şair Ahmed Cevad, 1937’de casusluk suçlamasıyla SSCB tarafından kurşuna dizilerek öldürülür. 1955 yılında, şaire itham edilen suçların asılsız olduğu ortaya çıkmıştır…

Zor günlerden geçtiğimiz son zamanlarda yine ve her zaman diyoruz ki: Selam Türk’ün Bayrağına!

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir