DERUHTE DERGİ’DEN KİTAP ÖNERİLERİ II

Deruhte Dergi olarak ilkini geçen hafta hazırlamış olduğumuz kitap önerilerimize devam ediyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu kitap önerilerinin pek çok sitenin yaptığı kitap önerilerinden samimiyeti olabilir. Gönüllerimiz bir olsun dostlar, zorunda kalmadıkça evlerimizde kalmamız şu günlerde hayati bir önem taşırken kitaplar deryasında yolculuğa çıkmanın umarım tadına varırsınız. İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılan kütüphane aslında bize çok şey anlatıyor. Yıkmanın kolay, inşa etmenin ise zor olduğu bir gerçek. Biz inşa edenlerden olalım. Bu günler tez zamanda geçer duasıyla ikinci listemizi sizlerle paylaşıyoruz:

ROMAN:

Ahmet Hamdi Tanpınar-Saatleri Ayarlama Enstitüsü: Türk Roman Edebiyatı’nın en iyi eserlerinden biri olarak gösterilen ve mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alan bir roman. Zamana dair harika inceliklerin barındığı, başkahraman Hayri İrdal etrafında dönen bir dünya…

George Orwell-Hayvan Çiftliği: Bir önceki kitap önerilerinde Aldous Huxley’in distopyasını önermiştik. Bu öneriler arasında ise Huxley’in öğrencisi olan Orwell’ın Hayvan Çiftliği’ni öneriyoruz. Zira bu kitap hala güncelliğini korumakta ve tartışılmaktadır. Kitabın İngilizce öğrenmek isteyenlere de önemli bir okuma dağarcığı katacağı söylenmektedir.

Harper Lee-Bülbülü Öldürmek: Lee, ölümüne kadar sadece bu kitabı yazmıştı. Kitap, 20. Yüzyılda Amerika’nın yaptığı ırkçılığı çarpıcı bir şekilde dile getiren bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Onun çarpıcılığı belki de bir çocuğun masumiyetiyle anlatılmasındandır. İnsan Hakları’nı hiçe sayan Amerika’nın beyaz insanlarının yaptıkları zulmün gözler önüne serildiği bu eseri okuduktan sonra Lee’in öldükten sonra yayımlanan ve bu kitabın devamı olan Tesbih Ağacının Gölgesinde kitabını da tavsiye ediyoruz.

TECRÜBE:

İlber Ortaylı-Bir Ömür Nasıl Yaşanır: İlber Ortaylı’nın tecrübelerini röportaj diliyle döken eseri belki de geçtiğimiz yılın en çok ilgili gören kitaplarından biri. Kitapta çok şey bulacağınıza iyiyiz. Henüz okumayanlar çok şey kaçırıyor.

Jules Payot-İrade Terbiyesi: Bu kitabı öneren iki münevverimizin ismini vermemiz, okumanız için güçlü bir tavsiye olacağı kanaatindeyiz. Biri Ord. Prof. Ali Fuat Başgil, bir diğeri de Cemil Meriç.

Ali Fuat Başgil-Gençlerle Başbaşa: Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 temel eser arasında gösterdiği

ŞİİR:

Necip Fazıl Kısakürek-Çile: Belagati ile insanı kendine çeken şair ve yazarlarımızdan Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerini okumanın tam zamanı. “Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık;/Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar./İn cin uykuda, yalnız iki yoldaş uyanık;/Biri benim, biri de serseri kaldırımlar.”

Didem Madak-Ahlar Ağacı: “Böyle ah demeyi beli bükük bir ahlat ağacından öğrendim.” diyor Madak. İnsanın ahlar ettiği zamanlar olmuyor mu, bir ah da biz edelim.

ÖYKÜ:

Güzide Ertürk-Kaplumbağa Gölgesi: Günümüz yazarlarından Ertürk’ün dördüncü kitabı Kaplumbağa Gölgesi, mültecileri eşsiz bir dille anlatıyor. Yer yer öyle hallere bürünüyorsunuz ki, tarifi zor anlar yaşatacak bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

Güray Süngü-Deli Gömleği: Değerli yazarlarımız arasında yer alan Süngü, yazdığı roman ve öykülerle dikkat çekiyor. “İnsan durduğu yerde sürekli delirmekte midir?” ve daha pek çok soruyu bu öykülerde soracaksınız.

Mustafa Çiftçi-Adem’in Kekliği ve Chopin: “Böcüklü saksılar, hayırlı kısmetler, Pabrikalar, yevmiya hesabı yapan ırgatlar, usul aksak evlerine varanlar, perzulaya yumulanlar, kalbi taş olanlar, dudakları kıpır kıpır diyeşet okuyanlar, essahlı konuşanlar… Oy oyy Doktur melhamı yok mu bunun?” Bu listeye Yozgat ağzıyla yazılan bir kitap koymasak olmazdı dostlar.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir