DERUHTE DERGİ’DEN KİTAP ÖNERİLERİ

Hepimiz evlerimizdeyiz. Bu süreç biraz daha devam edecek gibi. Bu süre zarfında pek çok site ve sayfa sizler için listeler hazırladı. Eminim pek çoğunuz bu listelere bakmıştır. Peki bizim bu listelerden ne farkımız var? Her şeyden önce sizlere samimiyetimizi ve kucak dolu sevgimizi vermeye çalıştık. Umarım sağlığınız iyidir. Bu günler tez zamanda geçer duasıyla listemizi sizlerle paylaşıyoruz:

ROMAN

Albert Camus Veba: Camus’un Veba romanını Coronaviruslü günlerde okumaya yüreğiniz yetecek mi? Romanda ilk tavsiyemiz Veba.

Aldous Huxley-Cesur Yeni Dünya: Coronavirus sonrası yaşamlarımızın artık eskisi gibi olmayacağı pek çok kişi tarafından sık sık dile getiriliyor. Peki sizce de öyle mi? Huxley bu işi biraz farklı bir şekilde kurararak biyoteknolojinin hâkim olduğu bir karanlık dünya ile karşımızda. Sen bu dünyaya hazır mısın?

Cengiz Aytmatov-Gün Olur Asra Bedel: Şu günlerimiz de asra bedel olmuyor mu? Milli yazarımız Cengiz Aytmatov’dan harika bir eser. Orta Asya steplerinde yürümeye hazır mısınız?

ÖYKÜ

Mustafa Kutlu-Yoksulluk İçimizde: Kutlu içimizdekileri anlatıyor. Kendimizi bulacağımız bir kitabı okumaya ne dersin?

Oscar Wilde-Hikâyeler: Bir diğer önerimiz Wilde. Sıradışı bir yazar. Şu günlerde tanımadan geçilmez.

ŞİİR:

Orhan Veli Kanık-Bütün Şiirleri: I. Yeniler diğer adıyla Garip Akımının üç temsilcisinden biri olan Orhan Veli Kanık’ın dönemine damga vuran şiirleri okumak… İstanbul’u dinleyeceğiz fakat evlerimizde.

İsmet Özel-Erbain: Özel’in kendi sesinden dinlemek bambaşka bir ayrıcalık. Kırk yılın şiiri, dile kolay. Bir yandan Özel okurken sen de dinlesen nasıl olur?

Ahmet Arif-Hasretinden Prangalar Eskittim: Biraz da aşk şiirleri… Biz evde prangalı olduğumuzu hissederken nice aşıklar varmış hasretlikten prangalar eskitmiş.

TARİH:

Halil İnalcık-İmparatorluğun Kısa Tarihi: Tarih, onu yazan kadar etkili olur ve bir oka benzetilir. Tarihçilerin Kutbu Rahmetli İnalcık hocadan Osmanlı’ya dair harika bir kitap.

İhsan Süreyya Sırma-İslami Tebliği Mekke Dönemi ve İşkence: Pervari’den Paris’e uzanan yolculuğunda nice âlimlerden ders almış İhsan Süreyya Sırma Hoca’nın kaleminden İslami Tebliğin 610-622 yıllarını okumak ister misin?

Teodor Herzl-Yahudi Devleti: Herzl’ı kulaktan dolma bilgilerle tanıyoruz. Benzer şekilde Yahudi ve Yahudi İnancını da. Siyonizmin kurucusu olarak bilinen Herzl’ın kitabı bu dönemde okunabilecek dikkat eser olarak karşımızda duruyor.

ARTI (+):

Siz de şu günlerde neler okuduğunuza dair sitemizin altında yer alan yorum kısmına belirterek öneri de bulunabilirsiniz.

#EvdeKalKitapOku #EvdeKalTürkiye #KitapOku

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir