DİNLEME TERAPİSİ

Sözlük anlamı olarak dinlemek; “İşitmek için kulak vermek. Birinin sözünü, öğüdünü kabul edip gereğince davranmak. Uymak, baş eğmek, itaat etmek.” anlamlarına gelmektedir.

Günümüzde dinlemenin gereğini, anlam ve değer bağlamından koparmış bir şekilde âdeta oradan oraya savrulmuş bir hâl üzereyiz.

Dinlemiyoruz.

Bir insanı, ezanı, gökteki kuşların cıvıltısını, seher vakti rüzgârını ve diğer hayvanatların seslerini işitmeden dünya yolculuğuna devam ediyoruz. Bu üzerimizdeki hoyratlık ve dünya telaşesi bizi gürültünün içerisinde hiçbir şeyi duyamaz hâle getirdi. Kayıp gidiyor, kaybedip gidiyoruz dünyanın kucağında.

Bir insanın gözlerinin içine bakarak etkili bir şekilde dinlemek, o insana verdiğimiz değeri gösterir. Dinlemek, en zor şeydir aslında. Tüm konsantrasyonumuzu o insanın anlattıkları üzerine yoğunlaşarak ve anlamlandırarak dinlemek… Yani dinlemenin kuyusuna inerek oradan suyu çıkarmak ve dönüt olarak o suyu anlatana ikram etmek. Bu çok zor fakat çok değerli bir vakıa.

Modern insan, dinlemenin değerini çoktan kaybetti. Artık bir insanı dinlerken(!) diğer insan kendisinin önceden ne söyleyeceğini planlar hâle geldi. Dolayısıyla ortada iki ses ve birbirinden farklı iki gürültü hâsıl olmuş oldu. Bununla birlikte arkadaşımız, dostumuz veya bir başka insanın kendi özelinde önemli konulardan bahsederken sosyal medyadaki gelişmelerin renkli dünyasında kendimizi kaybederken buluyoruz. Bu üzerimizdeki vurdumduymazlığın ve değer kavramının ne düzeyde olduğunun alametidir.

İnsan ilişkilerinde dinlemenin değeri üzerine tekrar düşünmeli ve uygulamaya dönük kendi kendimize dinleme terapileri hayata geçirmeliyiz. Hemen bir şey, kendimizi dinlemek ile başlamalıyız yola. Kendimizi dinlerken ne kadar duyarlı ve etkin durumdayız, hiç düşündük mü? Bunu düşünerek adım atsak ya!

“Dünyayı muhabbet kurtaracak” diyor ve her zaman bu teze yürekten inandığımı belirtmek istiyorum. Muhabbeti de “dinlemek” kurtaracak. Dinleyerek gönüller serinlik ve ferahlık bulacak diye düşünüyorum.

Dinlemenin ve dahi az konuşmanın anlam ve değerini kavramaya niyet eden tüm dostlarıma ithafımdır.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir