DÜNYANIN FOTO MUHABİRİ: ARA GÜLER

“Bana İstanbul fotoğrafçısı diyorlar
Ama ben dünya vatandaşıyım
Dünyanın foto muhabiriyim.”
– Ara GÜLER –

Ara GÜLER Vefat Etti

“Ara Güler kalp yetmezliği teşhisiyle kaldırıldığı hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti.”
TV, gazete ve internet haberlerinde böyle söylenir her zaman. Çok önemli birinin ölümü bile bu cümlelerle basite indirilebiliyor gördüğünüz gibi. Biz, nasıl bir ustayı kaybettiğimizi biliyoruz. Sizlerle beraber daha iyi anlamak için böyle bir yazı bırakıyoruz buraya. Okuyalım beraber ve kimi, nasıl birini kaybettiğimizi öğrenelim.

Ara GÜLER Kimdir?

Dünyaca ünlü arama motoru olan Google’a “Ara Güler kimdir?” yazdığınızda size Ara Güler’in kendi internet sitesindeki akademik bir dille yazılmış tanıtım yazısını gösterir. Biz ise farklı bir şekilde tanıtacağız Ara Güler’i. Fotoğraf çekmeye nasıl başladı, nasıl İstanbul Fotoğrafçısı oldu ve en sevdiği fotoğraf neydi? Hepsi burada. Ara Güler’i herkesin bildiği şeklin biraz dışında tanımak için buyurun:

Nasıl Başladı?

“1928 yılında İstanbul’da doğmuşum. Çocukluğumdan beri benim fotoğrafa, kameraya ilgim zaten var. Muhsin Ertuğrul’un tiyatrosunda öğrencilik yaptım kurslara giderek. O zamanlar rejisör veya oyun yazarı olmak istiyordum. Muhsin Ertuğrul bana tiyatro sevgisini katmıştır. O arada İstanbul Üniversitesine devam ettim. 1950’de gazeteciliğe başladım. Dünyada hemen hemen gitmediğim yer kalmadı, çekmediğim fotoğraf. Bir çok ödül aldım, devlet sanatçılığı ödülü de buna dahil.

Önceleri hikaye de yazardım. Ama sonra fotoğrafla daha çok şey anlatabildiğimi gördüm. Benim fotoğraflarımda anlayanlar için tiyatro hala vardır. Film gibidir fotoğraflarım. Arka plan, ön plan, kompozisyon görürsün. Mana görürsün. Ben hikâyeciliği fotoğraflarda sürdürüyorum.”

Onun İçin ‘Fotoğraf’ Ne Demektir?

“Fotoğraf bir kere sanat falan değildir. Fotoğraf görülen bir şeyin zapta kayda geçmesidir. Fotoğraf meselesi bir arşiv meselesidir. Arşiv, kaybolmasın, yitmesin, bitmesin, gene bakayım, gene göreyim diye. Onun için fotoğraf bir alettir, makinedir onunla hayatı yakalarsın hayatı yakalamak da arşiv yapmandan çok daha mühimdir. Bir arşiv bir dünyayı getirir. Fotoğraf makinesinin icadı bunun içindir.”

Kendisi İçin En Özel Olan Fotoğraf:

“İnsan her eserini sever ama özel olanı mutlaka vardır. Sirkeci’de çektiğim bir fotoğraf var. Sirkeci’de bir tramvayın önünde at arabasını çeken arabacı fotoğrafımı çok severim. Tam anında çekilmiş bir fotoğraftır, denk gelmiş ve ben de uyanık davranmışımdır orada. Anlık bir olaydır. Bir saniye geç kalsam o fotoğraf olmazdı. Bir dakika, öylesine uzun bir süredir ki fotoğraf çeken için. Bunu ancak bu işle uğraşan bilir. Eski İstanbul fotoğrafları da önemlidir. Ben çekmeseydim olmayacaktı. Eski İstanbul’u çekmiş olmak İstanbul’un yok olmasının önüne geçti. Kendisi yok ama fotoğrafı var.”

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir