EDREMİT’İN GELİNİ

Burası, Anadolu. Ne çok hikâye saklar bağrında. Hele eski sevdalıklar; hâkiki sevdalar yani. Yaktıkça yakan içi, işleyen kalplere türküler yaktıran sevdalar. Hangi bir sevdasına hayran kalmayasın eski Anadolu insanının…
Edirne’den Kars’a, Mardin’den Sinop’a varıncaya dek her karış toprağı bir yiğidi yanık yüreğinden mısralarla bezelidir.

Deruhte Dergi olarak bizler, edebiyat için türkülerin, musikinin kardeş rolünü üslendiğinin farkındayız. Kağıt gemimizin yolcuları için her ay bir türkünün yankısına kulak verebilmek maksadıyla “ayın türküsü” geleneğine devam ediyoruz. Bu ayki türkümüzle Balıkesir yöresine seyahate çıkıyor, Kaz dağlarında ulu bir çınarın gölgesinde oturup yeni nesil seslerden Aysel Yakupoğlu’na kulak veriyoruz. Çınarın gölgesine oturmuşken Sabahattin Ali’nin “Hasan Boğuldu” öyküsünü de okumak lazım gelir. Ne dersiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=zEjjE8dmWTk&feature=youtu.be

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir