EKLEMEDİR KOCA KONAK

2020 yılına ve Ocak ayına merhaba derken; Deruhte Dergi’de bu ay Soner OLGUN’a kulak veriyoruz. Eklemedir Koca Konak türküsüyle, gönüllerimize dokunan bu türküyü Ahmet YAMACI, Kemal KAZDAĞI’ndan derleyip notaya almış. “Eklemedir Koca Kavak” diye de söylenen/bilinen türkünün güzel oluşu, farklı yörelerin türküye sahip çıkmasına neden olmuş. Fakat repertuarda Aydın yöresine ait olduğu bilinmektedir. Rivayet olunur ki; 19. Yüzyılda, günümüzde Denizli’nin ilçesi olan Buldan’a bir bey göç eder. Buraya, görenlerin hayran kaldığı bir konak yaptırır. Konağın namı Aydın Paşasına  (bu şekilde geçiyor, öyle bir makam duymadık daha evvel) kadar ulaşır. Adamlarını bölgeye gönderir; konağı incelemelerini ve işittiği gibi gösterişliyse konağı yakmalarını emreder. Paşanın adamları emir üzerine giderler ve konağı yakarlar. Konağından vazgeçmeyen beyimizse daha sonra eklemeler yaparak konağını kurtarmaya çalışır. Bölge halkıysa bu durumu türkülere dökerler.

Rivayetin doğruluğu konusunda herhangi bir netlik bulunmamakla birlikte, türkünün yanık sözleri daha derin bir dertten bahsediyor bizlere. Biz hikâyeyi merak ededuralım; malum mevsim kış; sobalı bir evde, geceleyin, sobada yanan ateşin tavanda yansımalarına bakarak bu türküyü dinlemek ne güzel olur değil mi?

Dinleyelim öyleyse;

“Eklemedir koca konak ekleme

Nazlı da yârim yine yine geldi aklıma

Nasıl edeyim başımdaki sevdaya

Aman aman dostlar yoldan geldim yorgunum

Orta da boylu bir güzele vurgunum

Bizim bağın menekşesi al olur

İnsan da sevdiğine de yanar kül olur

Sevdiğini alamayan del’olur

Aman aman dostlar yoldan geldim yorgunum

Orta da boylu bir güzele vurgunum”

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

One thought on “EKLEMEDİR KOCA KONAK

 • 10 Temmuz 2020 tarihinde, saat 21:19
  Permalink

  Türkü Buldan(Denizli) türküsüdür.Başka yöre ile karıştırmak yanlış olur.
  Buldan daha önce Aydın ilimize bağlı olduğundan kayıtlarda Aydın yöresi diye geçmektedir.
  Kaynak kişi Kemal Kazdağlı kayınpederim olup Buldan mezarlığında yatmaktadır.
  Bazı sitelerde bilgisizce anonim diye geçsede de TRT de kayıtları vardır.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir