ESKİ TÜFEK

Önce bir-iki saz sesi, ardından güzel bir tok sesten mısralar dökülüveriyor:

Yine hasret var türkülerde

Yine hasret sonu gelmez” diye başlayan,

Ozan yanar gönül,

Ozan yanar

Türkü yanmaz.” diye sona eren ve o içimizi yakan sazın işleyen telleri:

Bir insan ömrünü neye vermeli

Harcanıp gidiyor ömür dediğin

Yolda kalan da bir yürüyen de bir

Harcanıp gidiyor ömür dediğin.

Bir İnsan Ömrünü Neye Vermeli türküsünü bundan birkaç sene evvel bir sohbet esnasında duymuş ve ilk fırsatta dinlemiştim. Özellikle Hasret Gültekin’den dinlenmesi salık verilmişti.

Deruhte Dergi’nin sizler için seçtiği Eski Tüfek türküsü Zülfü Livaneli’ne ait bir şiirdir. Bu türkünün derin anlamlarının yanında Temmuz ayı içeresinde aralarında Hasret Gültekin’in de olduğu otuz beş kişinin Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülmesinden yıldönümü olması hasebiyle seçildiğini ifade etmek isteriz. Yaşanan olay hakkında pek çok karanlık yanın bulunmasının yanında içerisinde masum insanların da bulunduğu yerde tüm insanların canına kast eden her eylemi kınamakta olduğumuzu söylüyor ve türkü ile sizleri baş başa bırakıyoruz:

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir