GİDİŞ DÖNÜŞ (RETRO)

Çmutin, Guguruk henüz onu ziyarete gelmeden önce pantolonunu çorabının içine sokmuş bir şekilde, her gün yaptığı gibi eline süpürgesini alarak yerleri temizlemeye koyulur. Eşi öldükten sonra kızı onu ikna ederek kalabalık ve iç bunaltıcı Moskova’ya getirmiştir. Moskova, kalabalıkların hızına ayak uyduramayanların, elbette mutsuzluğa sürüklenecekleri bir yerdir. Çmutin’de sürekli geçmişi düşünür, bina çatılarından aşağıda yaşayanların anlarına şahit olduğu günlere gider, “Şimdi köyümde olsam…” diye yakınır, sadece yaşlılara ait nazdan ötürü müdür bilinmez sürekli köyüne dönmek ister. Çmutin düşünedursun tam o sırada günde bilmem kaçıncı kez telefon çalınca, Çmutin sinirle telefonu açar, arayan damadı Leonid’tir. Akşama birkaç kadının geleceğini söyler ve kapatır. Çmutin anlamaz ama umurunda da değildir. İşten dönen kızına konuşmayı anlatır. Kızı hemen durumu anlar, Leonid’e çok sinirlenir, telefona yapışır ama kayınpederini istemeyen Leonid akşama üç tane gelin adayını çağırmıştır. İşin garip yanıdır ki üç gelin adayı da aynı saatte eve gelir. Peki ya sonra ne olur? Bu kadınlar ne diyecekler, nasıl bir tepki verecekler? İnsanlar bir hayale dışarıdan kanabilirler ancak kendi alışkanlıklarını değiştirmeleri o kadar kolay mıdır? Ancak izlediğimizde cevaplarını bulabileceğimiz sorular bunlar. Ama şu kadarını söyleyelim ki insan, sadece yaşlandığında umudunu yitirmeye başlamaz, hayat içinde birçok durum karşısında umudunu yitirir, vazgeçmek ister hatta belki ölmek. Ancak hangi konumda olursanız olun veya yaşınız kaç olursa olsun “Geçmiş geçmişte kalmış, olanlar çoktan olmuştur. Bizler önümüze bakmalı ve gelecek mutlulukları görmeliyiz.”  sevgili “acaba bu oyun nasıl?” diye girip bu cümlelerle karşılaşmış okur.

Rus yazar Alexander Galin ele aldığı, Hale Kuntay çevirdiği oyunumuz Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ilk defa bu sene izleyiciyle buluştu. Oyunumuzda, Çmutin’i Sihirli Annem’den tanıyacağınız Şahap Saygıner canlandırıyor. Kendisini yaşlı bir adam rolünde görmüş olmak ilginçti. Belki de daha iki aydır sahnede olmasından ötürüdür ya da ancak yaşlıların anlayabileceği espriler konulduğundan bilemiyorum, komedi oyunu olmasına rağmen bazı yerlerde sıkan bir oyundu. Final döneminizde gelmişken veya yoğun bir iş üzerinde çalışıyorsanız, kafanızı dağıtmak için ardından çok düşünmeyeceğiniz bir oyuna gitmek isterseniz, sahnelendiği her gün neredeyse kapalı gişe oynayan oyunumuzu izlemek için fırsatlar yaratmanızı tavsiye ederiz, iyi seyirler…

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir