GÖNLÜM HOŞ DEĞİL

Gönlümüzün daraldığı şu günlerde bize türkülerle dertlerimizi anlatan bir ses ile sizlerleyiz. Bu ay sizler için seçtiğimiz türküyü Muhlis Akarsu söylüyor. Türkünün kaynak kişisi de kendisidir. Muhlis Akarsu, 1948 yılında Sivas’ın Kangal ilçesi Minarekaya köyünde dünyaya gelmiş Alevi- Bektaşi geleneğimizde yetişmiş halk ozanlarımızdan birisidir. Davut Sulari ve Aşık Mahzuni’den etkilendiği bilinen ozanımızın TRT repertuarında ellinin üstünde eseri bulunmaktadır; bunun dışında yüzden fazla kırk beşlik plağı, dört uzunçaları, yirmi kasedi ve yüzlerce deyişi vardır. Kimi kaynaklara göre bu sayı çok çok daha fazladır. Sadece saz çalmak şiirler söylemekle kalmayan Muhlis Akarsu, aynı zamanda önemli bir türkü derlemecisidir. Âşık İhsanı, Ali İzzet, Hüseyin Çırakman, Nesimi Çimen gibi âşıklarla çeşitli yöreleri dolaşarak 400 kadar türküyü halk müziği repertuarına kazandırdığı bilinmektedir.
Ozanımızın çalışmaları sadece yurt içinde değil yurt dışında da müzik dünyasından isimleri etkilemiştir. “Ya Dost Ya Dost” albümündeki “Allah Allah Desem Gelsem” adlı parçasını, Grammy ödüllü Kanadalı şarkıcı Nelly Furtado’nun “Loose” adlı albümünde yer alan “Wait For You” adlı parçasında kullandığı belirlenmiş, Furtado’nun bu nedenle Akarsu ailesine tazminat ödediği bilinmektedir.
Yirmi yedi yıl evvel Sivas Katliamında kaybettiğimiz Muhlis Akarsu ve beraberindeki isimlere Allah’tan rahmet diliyor, bir daha bu tür karanlık olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz…
Buyurun türküyü dinleyelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir