GOOGLE’A MEKTUP

Sevgili Google,

Bugün arkadaşlarla senin hakkında konuştuk. Konuşmamız, nice insan için ekmek kapısı olduğuna dair örneklerle başladı. Mesela, Google Adsense uygulamasının arkadaşıma birkaç gün içerisinde otuz lira kazandırması çok hoş bir davranıştı. Senin umutsuzlara açılan umut kapısı olduğunu düşündüm bir an. Ya da tüketime tüketimle cevap veren bir dünyanın en kritik aracı mı desem? Bilemedim.

Seni dünya üzerinde kimse geçemez Google. Biriciğimizsin. Ne Çin’in Baidu’su ne de Rusya’nın Yandex’i… Bizim için çok değerlisin anlıyor musun? Sana çoğumuz Google Amca diyor. Doğru söylemiyor muyuz? Bazen Dayı’mız da oluyorsun; sayende iş bulmuyor muyuz? Hatta çöpçatanlık tarafın da var senin hem stalk da yapabiliyoruz seninle. Ha bir de “google’lamak” diye bir kavram ürettin sen. Sana gelemediğimiz gün öldüğümüz gündür bilesin. Hasretle öperiz arama sekmenden.

Google, biliyor musun senin ne kadar kibar ve hoş bir arama motoru olduğunu da konuştuk bugün. Bundan birkaç yıl önce sana samimi bir mektup yazan yedi yaşındaki küçük kızı evine davet etmiş: “Büyüdüğünde benimle çalışmayı -mektubunda söylediğin gibi- arzu edersen her zaman beklerim.” demiştin. Doksan beş yaşında bir ninemizin seninle arama yaparken “Lütfen Roma rakamları ile yazılan bu numaraları MCMXCVIII çevirin, teşekkürler.” yazması üzerine sen de Twitter’dan bu güzel insana: “Sevgili büyükanne, teşekküre hiç gerek yok. Saygılarla, Google.”  yazarak büyük bir incelikte bulunmuştun.

Ama sana bağlı kalanların “Google takibi” adı verilen bir hastalığa yakalandığını da öğrendim. Niye böyle yapıyorsun Google? Bu insanlar sana ne yaptı? Bak, ne güzel işler yapıyorsun insanlara faydan dokunuyor. Fakat seninle çok yakınlaşanların hastalık kaptıklarını öğrenince irkildim biliyor musun? Lütfen, biz insanları hasta etme olur mu? Zaten insanlar birbirini öldürüyor, birbirine hastalık ve virüs yayıyor. Bir de senden gelecek belaya katlanamayacak gibiyiz.

Beni anlayacağına inanıyorum.

Seni Seven Biri

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir