GÜVENEBİLİR MİYİZ?

Uzun zamandır beslediğim kuşlar nihayet onları incitmeyeceğime ikna oldular. Günün belli saatlerinde mutfak penceresinden manidar bakışlar fırlatıyorlar yüzüme. Artık gönül rahatlığıyla yiyorlar yemlerini. Daha gür şakıyorlar. Hülasa, pencerenin önüne gelen gökyüzü güzellikleri ve hemen aşağıda onları beslememi bekleyen kuyruklu yaramazlarla mesafeli bir bağımız söz konusu. Onların ürkmeden doyuyor oluşu manevi açıdan beni de besliyor. Bu nedenle kim olursa olsun -bu bir kedi olabilir, bir köpek, su verdiğiniz bir bitki yahut sofrasına oturmaktan çekinmeyeceğiniz bir dost olabilir- sureti ne olursa olsun bir canlıya güvenmek ve kendini güvenilir addetmek muazzam bir his. Bence dünyadaki tüm hislerin en kıymetlisi. Sevmek ve sevilmek ilişkisi güven duygusuyla devleşir. Bu nedenle aslında bizleri sevememek değil, güvenememek yıpratır.

Çok yakın bir vakitte, duygusal olarak hayli yıpranmış fakat kendi sınırlarını korumak hususunda oldukça güçlü gördüğüm bir kadın, bana telefon açtığında şöyle dedi: “Öyle bir hâle geldim ki beni daha yakından tanımak isteyen herkes benden bir parçamı alıp götürecek gibi hissediyorum.” Bu, teşhisi sadece o kadına konulacak bir güven problemi değil. Bana öyle geliyor ki bunu hepimiz hissediyoruz. Belki daima değil ama bir yanımız hep tereddütte. Çünkü incitilmekten korkuyoruz. Çünkü incinmeyi her birimiz farklı koşullarda tecrübe ettik. Çok sevdiğimiz birine güvenememenin sızısını derinden hissettik. Kapılarımıza vurduğumuz altlı üstlü kilitler, pencere parmaklıklarımız, güvenlik kameralarımız, korunaklı bir ev için geliştirdiğimiz tüm teknikler gönüllerimizde de koruyor mevcudiyetini. Görünmez parmaklıkların ardında salınıyor bedenimiz ve kaçamak bakışlar fırlatıyor gözlerimiz.

Şimdi, bizi evlerimize kapatan şu sıkıntılı süreci düşünelim. Farkında mısınız bilmiyorum ama insanların “yan yana” olmaya değil, birbirlerinin “yanında olmaya” ve her birimizin tene dokunuşla gönle dokunuşun farkını anlamaya ihtiyacı var.

Peki, şimdi güvenebilir miyiz?

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir