HARMANA SERDİLER SARI SAMANI

Bu ay gemimizde Musa EROĞLU’nu konuk ediyoruz. Emirdağ yöresine ait Harmana Serdiler Sarı Samanı türküsüyle gönüllerimizi hoş edecek üstadımız. O gönüllerimizi hoş ederken biz de türkünün hikâyesini aktaralım. Buyurunuz:

Bu türkünün hikâyesi tırpancı Kara Yusuf ile Tahir Ağa’nın kızı Elif’in sevdasını anlatır. Zaten türkülerimizin menbaı çoğu defa bu sevdalar değil midir?

Bir yaz günü tırpancılar iş başındayken tarla sahibi Tahir Ağa amelesine su getirir. Suyu kızı Elif ikram etmektedir. Yusuf ve Elif bu esnada birbirine sevdalanırlar. Bu vakitten sonra kaçamak buluşmalar başlar. Fakat Kara Yusuf gariban bir tırpancı, Elif ise bir ağa kızı. Ne Tahir Ağa ne de karısı İlvanlı Dudu kızlarının bir tırpancıya varmasına razı gelmezler diye iki genç sevdalarını bir korku içerisinde sürdürürler. Hikâyeyi uzatmanın lüzumu yok. Gün gelmiş Elif’e bir talip çıkmış. Elif, gitmiş sevdiğine haberi vermiş. Kara Yusuf, kaçalım demiş ama Elif anne-babasının yüzünü yere eğdirmemek kabul etmez. Mecbur, talibiyle evlenir. Kara Yusuf’sa tırpanı sallarken bu türküyle seslenir sevdiğinin ardından…

Türküyü dinlemek için:

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir