HEMEN HÜRRİYET

1973’ten beri adını duyduğum İsmet Özel’le ilk vicahi karşılaşmam Cağaloğlu’nda Kâzım İsmail Gürkan Caddesi üzerindeki Malatyalılar Kahvesi’nden vukubuldu. Mustafa Kutlu ile birlikte üçümüzdük. 1978 Eylülü olmalı. O günden aklıma kalan ifade ve hareket: ritim için dizine vurarak söylediği bir slogan: “freedom now: hemen hürriyet”.

İlk hâtır önemlidir der sûfiler ve peşisıra ahlâkçılar. Benim İsmet Özel’le ilgili ilk hâtırım da “hemen hürriyet” oldu. Sonrasında yazdığı ve “öz(ü)gürlük”le “hürriyet” arasına dakik mesafeler koyan yazısını okuduktan sonra da “hemen hürriyet” benim için yerinde kaldı. Belki de Yeni Devir‘deki köşesinin başlığı olan “Konuşmak”la “hemen hürriyet”i kolay meczetmiştim.

*Bu metin İsmail Kara’nın Aramakla Bulunmaz kitabının 212. sayfasından alıntılanmıştır.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir