HIZIR’A YOLDAŞ OLMAK ZORDUR

Grain

2017

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

Senarist: Leyla İpekçi, Semih Kaplanoğlu

123 dk/Türkiye-Almanya-Fransa-İsveç-Katar

 

‘Buğday mı, nefes mi?’

 

Distopik bir dünya tasviriyle giriş yaparız filme. Zaman belirsiz, mekan günümüzden hayli uzak diyarlardır.  Bilimin genetik eliyle insanlığı tahakkümü altına aldığı çağımızda Cemil Bey bu düzene sırtını dönen esrarengiz bir bilim insanıdır. Bozulan tabiat dengesi üzerine farklı fikirler öne sürmüş ve sonra inzivaya çekilmiştir. Yıllar sonra bir genetik uzmanı olan Erol Bey Ölü Topraklarda bu fikirlerin peşine düşer ve yolculuk başlar. Bu yolculuk çift yönlüdür; içe ve dışa doğru. Erol Erin bir yandan içine doğru köklü bir sorgulama yaparken öte yandan Cemil’in sürekli sınamalarının hikmetini anlamaya çalışır.

 

Film görüntü yönetmeninin ustalığıyla birleşen sembolik anlatımıyla bizi yolculuğuna dahil ediyor. Hızır ile Musa kıssasının bir yorumu olarak algılayabileceğimiz hikayeye, dünyanın dengesini bozmanın insan üzerindeki yıkıcı tesirine dair görüntüler eşlik eder. Ölü Topraklar’da her şey bundan ibaret değil elbet. Filmimiz distopik bir başlangıç yapsa da bir ütopyayı, daha doğrusu bir teklifi de barındırıyor içinde.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir