KAPAN (SLEUTH)

Andrew Wyke, bir İngiliz kasabasında yaşayan, polisiye türünde yazdığı kitapları on binlerce satan, soylu bir İngiliz’dir. Gösterişi seven, parasını har vurup harman savuran bir eşi vardır. Eşinin, Marguerite’nin,  yeni sevgilisi Milo Tindle ise turizm acentesine sahip, orta gelirli bir İtalyan göçmenidir. Andrew, bir Cuma akşamı Milo’yu evine davet eder. Eşinden tamamen kurtulmak isteyen Andrew, Milo’yu kendi romanlarını aratmayan bir oyun oynamaya davet eder. Bu oyunu gerçek barutun ve silahların kullanıldığı, bir kadın için karşı karşıya gelmiş, iki farklı toplumsal statüyü temsil eden bu iki adamdan hangisi kazanacaktır? Hırsı ve zekâsı ile üstün olan ve açık sözlülükle “Her erkek gibi rahatça karımı aldatmak istiyorum.” diyen Andrew mi yoksa gerçek aşka inandığını ve aşkın her şeye çözüm olacağını söyleyen, var olan gerçekleri arka plana atan, Andrew’den farklı olduğuna inanan ama bence ondan pek de farklı bir fıtrata sahip olmayan Milo mu? Belki de hayat denilen bu oyunda kazanan yoktur. Çünkü hayatı oynamak roman yazmaktan daha zor bir görevdir, başarmak kolay değildir ve unutmamalı ki; “Başaramadıysanız kaybetmişsinizdir. Kaybedenler de her zaman kaybetmeye mahkumdur.”

Anthony Shaffer’ın yazdığı Kapan (Sleuth), ABD’de verilen Tiyatronun Oscar’ı olarak bilinen ve asıl adı “The Antoinette Perry Awards for Excellence in Theatre” olan “Tony Ödülü” sahibi, şimdiye kadar yüzlerce sahnelenmiş ve filmi dahi yapılmış bir oyundur. Ankara seyircisiyle ise ilk defa bu sene buluşmuştur.

Oyuncu kadrosunda ise Andrew rolünde Kuzey Güney, Beni Affet gibi dizilerde rol almış, Nusret Şenay; Milo rolünde ise Köprü, Kurtlar Vadisi gibi birçok diziden tanıyabileceğiniz Cüneyt Mete vardır.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir