MAGUSA LİMANI

Magusa Limanı, Kıbrıs deyince aklımıza gelen türkülerden biridir. Türkü kimi zaman dilime sık sık dolanmakla birlikte hikâyesi de bir o kadar çarpıcıdır. Türkünün hikâyesi bir Ali’nin hikâyesidir. Nam-ı diğer Arap Ali’nin. Yiğit ve mert bir Türk genci olan Arap Ali yiğit ve mertliğinin yanında sık sık meyhaneye gidip içermiş. İşte o günlerin birinde, yani 1943 yılında çakırkeyif Arap Ali ile sömürgeci İngiliz askerleri sürtüşür. Çıkan kavgada İngiliz askerleri Arap Ali’yi süngüleyerek öldürürler. Türkü’de de geçen “yedi bıçak yarasına dayanmaz oldun” sözü buradan gelmektedir. Arap Ali’nin öldürülmesi üzerine ona Magusa Limanı türküsü yakılır. Türkünün bugün pek çok varyantı bulunmakla birlikte en çok bilineni bugün hepimizin ağzına şehit bir öğretmenimiz tarafından yakılmaktadır. Peki, kim bu şehit…

***

 “Beni öldürende yoktur din iman” diyor türküde Aybüke öğretmenimiz.

Müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın Batman’ın Kozluk ilçesinde görev yapmaktaydı. Tarihler 9 Haziran 2017 Cuma gününü göstermekteydi. Batman’a geleli sekiz ay olmuştu.  Aybüke öğretmen arkadaşları ile birlikte karneleri dağıttıktan sonra bir yerde oturacaklardı. Akşam ailesine kavuşmak üzere yola çıkacaklardı. Arkadaşları ile araçta seyir halindeydiler. O sırada teröristler Kozluk İlçesi Belediye Başkanı’na tuzak kurmuşlardı. Bu tuzağın ortasında kalan öğretmenlerimiz panik içerisindeydi. Aybüke öğretmenimiz kurşunlar arasında herkesi sakinleştirdi. Bu sırada teröristlerin saldırısı arasında, hain kurşunlar ile öğretmen arkadaşları önünde yığıldı Aybüke öğretmenimiz. Hainler karne günü sevincini kana bulamışlardı. Aybüke hastaneye yetiştirildi, fakat… Yirmi iki yaşında daha hayatının baharında, öğretmenliğinin ilk yılının bittiği gün şehit edildi Aybüke öğretmenimiz.

Tarihler 9 Haziran’ı gösteriyordu. Yani bundan iki sene önceydi. Toprağa gencecik bir fidanımız düştü. Bu “dini imanı olmayanların” ilk şehit ettiği öğretmenimiz değildi. Daha onlarca öğretmenimizi katletmişlerdi.

Şehit Şenay Aybüke Yalçın idealist bir öğretmendi. Pek çok öğrencisi daha enstrümanları tanımazlarken, okulda henüz bir müzik odası dahi yokken buldu buluşturdu ve pek çok enstrümanı okuluna kazandırdı. O, hep güler yüzlüydü, öğretmenliği ve öğrencilerini çok seviyordu. Ve ülkesi için toprağa düştü. 9 Haziran günü Şehit Aybüke Şenay Aybüke Yalçın’ı kaybettiğimiz gün. Bugün 9 Haziran ve bir yanımız hep Şenay Aybüke Yalçın… O’nun yasa boğan Magusa Limanı türküsünü okuyuşu… Bundan sonrası, kelimeler düğümleniyor…

Mağusa limanı limandır liman (aman aman)
Beni öldürende yoktur din iman

Uyan Alim uyan
Uyanmaz oldun
Yedi bıçak yarasına
Dayanmaz oldun

İskeleden çıktım yan basa basa (aman aman)
Mağusa’ya vardım gan kusa kusa

Uyan Alim uyan
Uyanmaz oldun
Yedi bıçak yarasına
Dayanmaz oldun

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir