MATBAADAN TAZE TAZE OKURLARA SUNULUR

Her yeni yıl, ay, hafta ve de gün ayrıca yeni kitaplar demek! Her yeni çıkan kitaba acaba diyerek bakıyorum, acaba bu kitabı okumanın bana faydası olur mu? Veyahut bu kitabı okumanın bana zararı dokunur mu? Ne demek istiyor bu?! Öyle demeyin. Bazı kitaplar hiç de iyi değildir, hatta bazıları masum bile değildir. Okumayın onları!

Sorarım kendi kendime: bu kitap aradığım hazineleri barındırıyor mudur göğsünde? Yılda pek çok kitap (?) ve kitap sayısı kadar da yazar (?) çıkıyor, ki günbegün insanın havsalası almıyor.

Peki, neler söylüyor yeni kitaplar?

Yeni çıkan kitaplar listesine şöyle bir göz atıp dikkatimi çeken kitapları sizler için derledim:

Bahriye Üçok- İslam’dan Dönenler ve Yalancı Peygamberler (Kırmızı Kedi Yayınları, Şubat 2019)

Bahriye Üçok, bu kitapta Hicri 7. ve 11. yıllar arasında peygamberliğini ilan edenlerin izlerini sürüyor. Bunlardan Esved, Tuleyha, Secâh ve Müseylime’yi oryantalistlerin ve İslam âlimlerinin eserlerinden de yaralanarak inceliyor. İslamdan Dönenler ve Yalancı Peygamberler, dönemin toplumsal, sosyal ve ekonomik koşullarını da göz önüne alarak sahte peygamberlerin İslam tarihindeki yerini inceleyen ilk eser olma özelliğini taşıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Emine Nilgün Yurtsever-Antika Dünyasına Yolculuk (Yitik Ülke Yayınları, Şubat 2019)

Antika Dünyasında Yolculuk, antika severlerin ve koleksiyonerlerin heyecanla, merakla okuyacakları özel bir rehber kitap. İnsanın yolculuğu nesnelerin yolculuğuyla birlikte gelişiyor, ilerliyor. Emine Nilgün Yurtsever Aşure ve Cunda’da Yolculuk adlı kitaplarından sonra bir antikacı olarak antika kültürü üzerine kaleme aldığı bu özgün çalışmasıyla okurlarını selamlıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Lydia Pyne-Kitaplık (İthaki Yayınları, Şubat 2019)

Kitaplarınız evinizin hangi kısmında? Neye göre sınıflandırıyorsunuz kitaplarınızı? Başkalarının veya büyük kurumların kitapları nasıl düzenlediğine hiç dikkat ettiniz mi peki? Bu soruları cevaplarken başvuracağımız temel bir nesne var ki o da kitaplık. Buna benzer suallerin insanlık tarihi boyunca hep sorulageldiğini belirten antropolog ve tarihçi Lydia Pyne, “İnce şeylerin hatırını gözetmeye çalışan” minimal kurgudışı dizimizin ilk kitabı olan Kitaplık’ta, okuma kültürünün maddi bir nesnesi olarak kitaplık aracılığıyla bizi kısa bir gezintiye çıkarıyor. Antik Roma dünyasından başlayarak Ortaçağ katedrallerindeki zincirli kitaplıklara, 20. yüzyıl başında New York’ta inşa edilen muazzam halk kütüphanesinin devasa raflıklarından günümüzde pek çoğumuzun evine girmiş çeşitli tarzdaki kişisel kitaplıklara kadar uzanan geniş bir sahayı ele alan Pyne, bu anlatısını edebiyattan örnekler ve ilginç anekdotlarla zenginleştiriyor. Kitaplığın sadece saklamaya, tutmaya yarayan bir nesne olmadığını, hayata dair bakış açımızı ve değerlerimizi de yansıttığını, zaman içinde biçimsel olarak evrilen bir araç olduğunu anlatıyor. Dijital aygıtların ve kaynakların yaygınlaşmasına rağmen, gerek bir mecaz gerek somut bir nesne olarak önemini devam ettiren kitaplık üzerinde düşünmeye çağırıyor bizi. (Tanıtım Bülteninden)

Sema Kaygusuz-Aramızdaki Ağaç (Metis Yayınları, Şubat 2019)

“Şimdi diyorum ki dost, aramıza koyacağımız udu henüz hak etmedik biz. Meragi’nin bestelediği Şirazi güftelerinden bi-haber kan koklayan vahşi hayvanlar gibi kör olası cahilliğimizle ömürsüz güzelliği arıyoruz yüreğimizde. Ne kültürsüzlükle ne de savaşla açıklanabilecek bir nasipsizlik bizimkisi. İnsanı anbean çürüten meraksızlık. Diyorum ki, gel yürekten bir meydan okumayla aramıza ud-i mükemmel’i koyalım. Parçalamak için ama. Telleri sökerek deneyelim önce, ud-i ekmel olalım. Baktık olmuyor, anlayamadık, bir tel daha söküp kâmil olalım. O da olmadı hamlığı göze alıp telsiz bir tekne yapalım seninle, yahu bundan saz olur mu diye birbirimize soralım. O da olmadı öd ağacının kaba kütüğüyle baş başa, bomboş, apaçık, yapyalnız olalım. Dost. Mümkünse bir ağaç bulunsun aramızda. Kendi ödümüzdeki arzudan başlayalım.” (Tanıtım Bülteninden)B

Murat Menteş-Derde Deva Randevu (Şubat 2019)

Sahte umutsuzluğun karanlığını veya suni umudun pusunu dağıtacak bir ışık arıyorsanız… Kitabımızın bu arayışta size bir müddet refakat edeceğini umuyorum. Sonunda, o ışık altında birbirimizi daha net görebiliriz. Dilerim, yalnızlık, iki numara büyük bir pelerin gibi ayağımıza takılmasın. (Bir Yudum Kitaptan)

Listeye konabilecek başka kitaplar da mevcut. Şimdilik bu kitaplar ile sizleri buluşturduk.

Daha güzel kitapların basılması duasıyla…

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir