MEVSİMLERİN RENGİ

“Göç, içimizedir.
[Cahit İbn Zarif]

Temasını mevsimlerin renklerine ayıran bir metnin giriş cümlesini zarif bir adamdan alıyor olduğu gerçeğini göz ardı etmezsek, kendi çapında bir kıyametin kopacağına şüphe yok. Mevsimlere renkler arayan bir kimse için meseleyi zamana ve ölüme taşıyacak olan hamle, aynı anda mevsimlerin hayata karşı bir duruşunun olduğunu ilan etmeye de varacaktır, şüpheye mahal yok. Yine de böylesi bir hamle, cümlelere zarafet katacağı gibi, sarsılacağımızı da elan müjdeler. En azından bu metnin, okyanusun herhangi bir yerinde kendisine ayrılan rotaya sadık kalacağı, bihakkın ilerleyeceği, itiraf etmek gerekir ki önünde sonunda buzdağına toslayacağı açıktır. Titanik’ten hallice olduğumuz kesin, ama uyarmakta fayda var; bu metni de suya bırakırsanız batar. Diğer yandan mevsimlerin ve renklerinin üzerinde uzun uzadıya düşündüğümüzde zihnimizde beliren görüntü demetleri sonbaharın hafif soluk sureti ve eşlik eden sararmış yapraklar, yağmurun yeryüzüne intiharı ve bunu olağanca güzelliğiyle başarması, kışın beyaz ile ünsiyeti, yaz ayının en az ilkbahar kadar canlı ve belirgin tonları şeklinde uzar gider. Ancak bu metin, paradigmaya kafa tutmanın peşinde. Bardağa boş tarafından da bakmanın, gözden ırak olanın da gönle yakın olmasının derdinde. Dolayısıyla bu yazı ölümlülere, bilhassa can çekişmekte olanlara gelsin.

Mevsimlerin renkleri, bizlerin, mevsimlerin döngüsü süresince neler kazanıp neler kaybettiğine göre değişir. Yıllarımızın paketlenip bir sonraki doğum günümüzde önümüze konulduğunu düşünelim; bütün güzelliğine rağmen içerisinde geçmişi, utançları, pişmanlık ve öfkeleri, huzuru, ah’ları, vah’ları, Nazım’ları, Turgut’ları, kafiyeler ve uyakları, ağır aksak kavuşmaları, koşar adım ayrılıkları, baş ağrılarını, uykusuzlukları, sonbaharı, ilkbahar ve kışları… Hatta yazları bile barındıran bir hediye. Bu sekansın merkezinde olan insan, insanın merkezinde ise zaman… Sanırım böylesi bir ilişki, sıcak bir günde buz satan adamın hikâyesine benzer. Bilenler bilir, sıcak bir günde bir adam buz satıyor ve kendisini şaşkın gözlerle izleyen kalabalığa şöyle sesleniyormuş: “Kardeşlerim! Sermayesi buz olan bu adamdan alışveriş yapın!” Pekâlâ, kavurucu bir sıcakta buz satan birisinin telaşına anlam vermek kolaydır. Nihayetinde çabucak satamayacağı her buz eriyip kaybolacak ve kendisi de geçimini sağlayamayacaktır. Ancak göçün yönü içimizeyken bu kıssaya, bunca mecaza bir mesaj gözüyle bakmak durumundayız. Hayatımızın o buzdan veya bizlerin o satıcı adamdan ne farkı var? Mevsimler, sermayesi buz olan bizlerin yani vakti buz olanların, zaman eriyip gitmeden değerlendirmemizin habercileridir. Renkleri ciddidir, nettir, bulanık değil, berraktır. Gerçeği arayış, ancak ittifak ile başarılacak bir iştir ve mevsimler de bu ittifakın üstesinden gelebilmenin rengidir.

Samimi bir dostuma, bizlerin bu çağın gürültüsü karşısında hayrete düşmüş ve ne yapacağını bilemeden oradan oraya koşturup duran bir kavim olduğumuzu söylediğimde de mevsimlerin renklerinden dem vurmuştum. Yalpalayarak, dünyaya henüz gelmiş bir bebeğin gözlerindeki tuhaf hayreti yüreğimizde taşıyarak yaşıyoruz. Ayağımızın kalbi yok, ancak ayak tabanlarımızda telaş atıyor. Musa Peygamber, mevsimlerin rengi çabucak değişmeden elimizdeki sermaye ile nasıl başaracağımızı öğretti. Süleyman Peygamber de öyle. Nuh Peygamber, tufandan kurtulmak, mevsimin azgın renginden alnımızın akıyla kurtulmak için neler yapmamız gerektiğini öğretti. Keza İbrahim Peygamber, putların alacakaranlığı karşısında mevsimlerin en donuk, en hareketsiz ve itaat ettiren rengi karşısında nasıl zafere ulaşacağımızı öğretti. Filozoflar, bilge adamlar, profesörler, yakayı kurtarmışlar, çok gezenler, az bilenler… Mevsimlerin renginin buz kütlesinden hâllice olduğunu kavramış olanlar da bizlere çok şey öğrettiler. Hatta Einstein gelecek yerden Tesla da esirgenmedi. Fakat yine de bizler, afili kaybedip duranlar, bu çağa yabancı kaldık. Hüsranımız bundandır. Mevsimlerin renklerine, sermayenin eriyip gidiyor oluşuna hayli uzak kaldık. Aynı anda ışık hızını geçmeye çalışırken, ışığı hızla kaybettik. Hem fiyakalı hem de bilimsel kaybettik. Anlayacağınız, bir taşla iki kuş vurduk da, kuşlardan birisi bizatihi bizler olduk. Tam da bu yüzden, bu yazı ölümlülere gelirken sıradaki şarkı da bir sonraki şarkıya gelsin.

Peki, çok mu geciktik? Asla. Bir yerden sonra fazlaca karamsar görünen metni sonbaharın soluk rengine benzetiyorum. Sırılsıklam olsak da üşüyüp dizlerimize kadar kire batsak da gidilecek sıcak bir yer, sığınılacak Hira elbet vardır. Ne diyor, Zarifoğlu? “Göç, içimizedir.” Kıymetli bir sosyal bilimci de felaketin eşiğinden dönmemizin reçetesine refleksif modernite diyor, yani felaketin kendisi üzerinde düşünmek. Bir başkası anomi, beriki de Cesur Yeni Dünya… Aslında dönüp dolaşıp “mevsimlerin rengi üzerine düşünün” demeyi kıl payı kaçırmış da olabilirler. Olsun, bunu sonradan biz söylemiş olalım.

Peki, ne yapacağız? Dilimiz değmişken ölümü de idealize edecek, bunu yaparken ona netlikler değil, aleni paradokslar yükleyeceğiz. Ancak bu şekilde mevsimlerin rengine, telaşına anlamlar yükleyebiliriz. Ölüm, yaşanmış ile bir daha asladır. Tekrarı mümkün olmayan ile belki bir gündür, var ile yoktur. Anlayacağımız, ölüm, mevsimin en ciddi rengidir. Bunları sıkça hatırlayacağız. Sonra? Sonra, saniyede dört yüz altmış beş kilometre hızla dönen koca dünyayı düşünüp kendi mevsimimizin rengini de tayin edeceğiz. Madem Titanik’ten hâlliceyiz, batarken de fiyakalı batacağız. Sermayesi buz olanlardan alışveriş yapacak, mevsimlerin renklerini ıskalayıp geçmeyeceğiz. Kütüphanemize, kendimize döneceğiz. Yıllarımız da dağınık kalmayacak, paketleyip hediyeleşeceğiz.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir