RUMUZ GONCAGÜL

Rumuz Goncagül, Oktay Arıca tarafından 1977 yılında kaleme alınmıştır. O günden bu yana Devlet Tiyatrolarında, Şehir Tiyatrolarında ve birçok özel sahnede yer almıştır. Şimdi oyunumuzdan çok fazla tüyo vermeden anlatalım.
Gülsüm evlilik yaşına çoktan gelmiş hatta evde kalmaya yüz tutmuş bir kızdır. Dul annesi İrfan Hanım ile birlikte o günlerin moda koca bulma aracı, gazeteye Goncagül rumuzu ile ilan verirler. Bu arayış aynı zamanda onların yoksulluktan kurtuluş mücadelesidir de. Bu mücadelenin içinde karşılarına birçok kısmet çıkar, onlarca mektup gelir. Gece gündüz başka hiçbir işleri olmaksızın bu mektupları inceleyip en uygun kocayı bulmaya çalışırlar. Hatta “Bu böyle olmaz!” deyip ihtimali yüksek olan adayları, deyim yerinde ise, stalklamaya başlarlar; kimisini evinde, kimisini gazete sayfalarının arkasında… Asıl olaylar da tam olarak burada başlamaktadır. Gülsüm ya da Goncagül yozlaşmış dünyanın sanrıları içinde gerçekten kendine uygun bir eş bulabilecek mi, olaylar silsilesi Gülsüm’ü nelere atacak artık bu soruların cevabını oyunumuzu izledikten sonra öğreneceğiz.
Her gencin evleneceği kişiyi arama yoluna girmeden veyahut evliliğe niyetlenmeden önce mutlaka izlemesini düşündüğüm oyunumuz bu sene 23 Ekim günü Küçük Tiyatro’da izleyici ile buluşacak. Biletlerin büyük bir hızla tükendiği oyunumuzda yerinizi hemen ayırtmanızı tavsiye eder ve iyi seyirler dileyiz Sayın Tiyatroseverler.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir