SESSİZLİĞİN ETKİSİ

Baran

2001

Yönetmen: Mecid Mecidi

Senarist: Mecid Mecidi

94 dk/İran

 

‘Ben sıcak bir denize inen buzdan bir dağım.’

-Faruk Nafiz Çamlıbel-

 

Latif, on yedi yaşında Azeri bir inşaat işçisi. Tahran’da bir inşaatta çalışıyor. Aynı inşaatta kaçak olarak çalışan Afganlardan birisi iş kazasında yaralanır ve yerine oğlu Rahmat’ı gönderir. Rahmat’ın tek derdi kalabalık ailesine ekmek götürmektir. Fakat elinde olmadan zamanla Latif’in küçük dünyasındaki iktidarını sarsmaya başlar. Kantindeki işini elinden alır. Zaten bu ürkek genci hiç sevmeyen Latif o andan itibaren gizli bir savaşın fitilini ateşler. Fakat hayat şartlarının bir buzdağı kadar sert ve soğuk olmaya zorladığı Latif’i bekleyen büyük bir sır vardır.  

Filmdeki işçiler gerçek inşaat işçisi, oyuncuların pekçoğu ilk kez bu filmle kamera karşısına geçmiş. Bir Afgan’ın zorluklarla dolu hayatını sade bir hikaye üzerinden derinlikle işlemiş Mecidi. İnsanı en saf haliyle anlatan bir film.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir