SEVİNCİNİ BULMAK

Türk hikayeciliğinin devlerinden Mustafa Kutlu’nun yeni kitabı ‘Sevincini Bulmak’ geçtiğimiz ay çıktı. Dış dünyaya meydan iki yoldaş Elif ve Suna’nın hikayesini herzamanki gibi ustalıkla ele alan Kutlu kitapta sosyolojik psikolojik tahlilleri oldukça sık ve etkili kullanmış.
Akademisyen Suna ve onun yoldaşı ve sırdaşı Elif’in hayatlarına giren insanların, yaşadıkları duyguların, ayrılıklarının, uğradıkları hayal kırıklarının, hüzünlerinin ifade edilmesi ile kurgu oluşuyor. Kutlu, “sevincini arayan” ve bütün zorlukların üstesinden gelebilen kadınların iç dünyalarını ve mücadelelerini ortaya koyuyor.

Hikâye kitapları genelde bizi alıp uzak diyarlara götürür fakat Mustafa Kutlu okuyorsanız hikaye sizin hayatınızdan bir parça sizinle birlikte hayat deryasında süzülen bir gemidir. Işte ‘Sevincini Bulmak’ da tam olarak böyle bir hikaye, okurken yazarın ve olayların icinde sanki siz de bir karaktermişsiniz gibi kitabın içinde yaşıdığınızı hissedebilirsiniz.

Kutlu aynı zamanda kitabında günümüz insan ilişkilerine de dokunuyor. Aldatılan kadınlar, şehirden kaçış, insanların yalnızlaşması.. gibi daha popüler konular ele alınmış eserde. Yazar farklı hayatları ortak bir paydada birleştirerek eserin olay örgüsünü başarılı bir şekilde kuruyor; ancak her kitabında Kutlu’nun özgünlüğü diyebileceğimiz olay örgüsüne müdahil olama da gözlerden kaçmıyor.

Eylül ayına böyle büyük bir mihenk taşını bırakan Kutlu’nun yeni kitaplarını merakla bekliyoruz.

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir