YAHYA KEMAL BEYATLI

Türk duruşunun, Türk seslenişinin, bakışının, inanışının kutuplarından biri. Dile sır katan, kelimeleri büyülü bir denize dönüştüren güçlü bir şair, inandığı konularda tavizsiz bir düşünce adamı: Yahya Kemal Beyatlı

Köklü bir aile, mutlu ve başarılı bir çocukluk. Gençlik devri, Servet-i Fünun. Yahya Kemal’i etkileyen isim belli, Tevfik Fikret.“Kendi neslimin bütün çocukları üzerinde olduğu gibi ruhumda, ahlakımda, zevkimde, lisanımda, sanatımda en büyük tesiri Tevfik Fikret icra etmiştir.”  

Servet-i Fünun edebiyatı; Paris’e kaçmasında, hayatına dair radikal kararlar almasında büyük rol oynasa da dilini “Bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş” mısrasına atıfta bulunurcasına “Türkçe’den uzaklaşmış, yapma bir dil, tatlı su lehçesi” olarak ifade etmiştir.

1900’lerin gözde şehri Paris, Yahya Kemal’in fikir dünyasının gelişiminde önemli bir etkiye sahip. Orada tanıdığı fikir akımları, şairler, yazarlar ruh dünyasının şekillenmesine zemin hazırladı ve Yahya Kemal’in Fransız şiirini tanıması, klasik Türk şiirini de daha iyi tanımasını sağladı. Paris, Yahya Kemal’in dizelerine “Başka yıldızlarda bir hayat imiş o / His ve haz yüklü bir hayat imiş o” şeklinde yansıdı.

Konu vatansa sadece şiir yazarak değil tüm gücüyle vatanının yanında olmalıydı. Milli Mücadele döneminde halka destek vermekten geri durmadı, Lozan’da iyi Fransızca’sı olan bir diplomat olarak bulundu ve yeni Türkiye’nin meclisinde milletvekilliği yaptı. Düşünce dünyasının özetini kendi yaptı: “Ne harabi, ne harabatiyim. Kökü mazide olan atiyim.”

Yoğun, hareketli, edebi, son zamanları siyasi çekişmeli bir hayat… Yorgun şair Yahya Kemal, hastaydı. Süleymaniye’de Bayram Sabahı’nın, Hayal Şehri’nin şairi, Dönülmez Akşamın Ufkunda olduğunu düşünüyordu artık. Mezar taşına yazılmasını istediği mısraları vasiyet ederek dünyadan ayrıldı.

Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde;
  Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter.
  Ve serin serviler altında kalan kabrinde
  Her seher bir gül açar;her gece bir bülbül öter.”

Deruhte Dergi

Deruhte Dergi, kendini içinde bulunduğu işin tamamından mesul görenlerden oluşur. Biz işin bir ucundan tutarak vicdanını rahatlatmayı başaramayanlarız. Edebiyatı umut ve kaygı ile seyrediyor ve bu kaygının diri tutulmasını umudumuz adına önemsiyoruz. Yazmayı salt ‘vakit öldürme aracı’ veya piyasaya(!) ürün sunma imkânı olarak görmemekte ısrar ediyoruz. Deruhte Dergi ekibi, ismiyle müsemma olmayı en büyük paye kabul eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir